Parametrics
CM1400DU-24NF absolute maximum ratings: (1)Collector-emitter voltage: 1200V; (2)Gate-emitter voltage: ±20V; (3)Maximum collector dissipation: 3900W; (4)Junction temperature: -40 to 150℃; (5)Storage temperature: -40 to 125℃; (6)Isolation voltage: 2500Vrms.
Features
CM1400DU-24NF features: (1)IC: 1400A; (2)VCES: 1200V; (3)Insulated Type; (4)2-elements in a pack.
Diagrams
CM1400DU-24NF diagram
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
CM1400DU-24NF
CM1400DU-24NF
IGBT MOD DUAL 1200V 1400A MEGA
Data Sheet
Quantity
CM1400
CM1400
Other
Data Sheet
Negotiable
CM1400-03CP
CM1400-03CP
ON Semiconductor
EMI Filters EMI/RFI Filter w/ ES
Negotiable
CM1400-03CP-HST
CM1400-03CP-HST
ON Semiconductor
EMI Filters 6-Ch EMI Filter with ESD Protection
CM1400DU-24NF
CM1400DU-24NF
IGBT MOD DUAL 1200V 1400A MEGA